loading

Show info

bilgi@maviyesilajans.com.tr
www.maviyesilajans.com.tr
0532 625 85 53 - 0232 462 07 43

GÖRTAŞ MERMER

Logo Tasarımı LOGO TASARIMI NASIL OLMALI ? Logo tasarımı; Firmanızın her mecrada, reklamlarda, kampanyalarda, baskılı promosyon...

Details

Logo Tasarımı

LOGO TASARIMI NASIL OLMALI ?

Logo tasarımı; Firmanızın her mecrada, reklamlarda, kampanyalarda, baskılı promosyon ürünleri ya da masa üstü elemanlarda en detaylı bir şekilde bulunacağı için tasarımı sizi en iyi şekilde yansıtacak kalitede olmalıdır. Logo tasarımı profesyonel ajans tarafından tasarlanmalı, firmanızın kurumsallığına uygun olmalıdır.

Logo tasarımı faaliyet gösterdiğiniz sektöre, sektördeki konumunuza ve büyüklüğünüze, kurumlar için yöresel ya da bölgesel değerlere bağlı kalınarak tasarlanmalıdır. İzmir logo tasarımı yapılacak olan bir belediyenin logosuna amblem olarak fındık ya da çay koymak ne kadar tuhaf olursa, inşaat logo tasarımı yaptıracak bir firmanın logosuna anlamsız bir sektörle ilişkilendirilen bir amblem konması o kadar yanlış olur.

LOGO TASARIMI NEDİR ?

Logo tasarımı nedir sorusuna en doğru cevap bir kurum ya da firmanın sembolüdür. O kurumun ifade ediliş biçimidir. En özel ve en küçük simgesidir. İnsanlar sadece logonuzu görerek sizin kim olduğunuzu, neler yaptığınızı bilir. Çünkü kurumsal olarak kendinizi tanıttıktan sonra artık uzun cümleler, detaylar ya da her kampanyada kendinizi anlatmanıza gerek yoktur. Çünkü bilinirlik ortaya çıktıktan sonra en net akılda kalıcılık logodur.

LOGO TASARIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Logo artık her mecrada kullanıldığı için ve günümüzde reklam mecraları çok çeşitli olduğu için tasarlanacak logonun her mecrada sizi çok iyi temsil etmesi gerekir. Yani yazı karakteri amblem tasarımı ve renklendirilmesi özellikle iyi tasarlanmalıdır. Aksi takdirde logonuz bir çok mecrada kaybolur ve  harcadığınız onca para ve reklam kampanyaları boşa gider. Siz reklamların başarısız olduğunu düşünürsünüz ancak aslında iş başından yanlış tasarlanmıştır.

Logo tasarımında logonun yazı karakteri, renkleri ve tasarımı kadar sadeliği ve büyüklüğü de logo tasarımı nedir çok önemlidir. Logonun sade bir anlatımla tasarlanması her zaman tercih edilen unsurdur. Örneğin hastane logosu için illaki hastane resmi, hasta resmi ya da kalp resmi koymak gerekmez. Çok özel bir anlatımla o enerji karşı tarafa geçirilebilir. Yine inşaat logosu için illa inşaat çizmeye gerek yoktur.

Logonun büyüklüğü de önemlidir.  Her mecrada kullanılacak bir logonun güvenlik alanı iyi belirlenmelidir. Çünkü logo tasarımı nedir yaparken bu logonun daha sonra hangi mecralarda kullanılacağını iyi ayarlamak gerekir. Altın yaldız renginde bir logo siyah zemin üzerinde iyi dururken, beyaz ya da farklı bir zeminde aynı görüntüyü vermez. Bunu için logo tasarımında alternatif zemin ve renk çalışması yapılmalıdır.

Logo tasarım ajansı; Bütün bu detayları göz önüne alarak, bulunduğunuz sektöre, hitap kitlenize, yörenize uygun renk ve figürlerde logo tasarımı nedir hazırlamalıdır. Burada logoya anlam katacak bir tasarım oluşması gerekir. Neden bu tarz bir logo hazırlandığı, logonun şirket vizyonu ve kimliği ile nasıl bağdaştığı, renklerin ve tasarımın tam da sizin firmanız için en özel tasarım oluğu hissi uyandırmalıdır.

Bazı logo tasarımlarına ilk baktığınızda bir anlam yüklemek zordur.. Ancak logonun tasarım hikayesini dinlediğinizde size çok özel bir tasarım olduğu hissini verecektir. Bu açıdan tasarlanan her logonun gerçek bir tasarım hikayesi olmalıdır. Bu hikaye hem kurumunuzu, hem de sektörü ifade edebilmeli, sizi yansıtabilmelidir. İşte o zaman bu logo çok özel bir logo tasarımı olur ve sizi mutlu eder.